Kuriozity alebo stratená sloboda

08.04.2016
kuriozity-alebo-stratena-sloboda

50. a 60. roky sa dajú označiť ako roky neslobody, a preto bol útek z normálneho občianskeho života veľmi dôležitý na udržanie psychickej rovnováhy. Útek do športu bol jednou z možností, kde sme sa mohli cítiť voľní a spokojní. Lyžiarske pretekanie poskytovalo možnosti cítiť sa slobodný, boli sme v horách, kde bolo viac svišťov a kamzíkov ako politických funkcionárov. Tu uvádzam niekoľko príkladov, kde aj sloboda konania športu v horách bola väčšia, ako je dnes.

 

Vysoké Tatry boli otvorené pre lyžiarov, horolezcov, vysokohorských turistov, s možnosťou prenocovania v stane v dolinách, v lete hneď pri snehových poliach, na špeciálnych bivakovacích miestach, a samozrejme na chatách. Horolezci a lyžiari využívali tieto možnosti veľmi intenzívne. Robili sa letné aj zimné tábory, tréningové sústredenia, ale aj lyžiarske preteky.

 

Ako príklad môžem uviesť „Rozlúčku so snehom“ – to bol obrovský slalom vo Veľkej Studenej doline, pod Javorovými štítmi, koncom mája, veľmi obľúbené podujatie. Veľkú odozvu mal aj medzinárodný letný slalom vo Veľkej Zmrzlej doline, kde sa stretala lyžiarska elita. Hore sa stanovalo, inštaloval sa pomocný vlek. Bolo to náročné podujatie, lebo materiál aj časovacie zariadenie bolo nutné vyniesť zo Zeleného plesa hore na pleciach. Dole za Brnčalovou chatou bolo volejbalové ihrisko, tam sa intenzívne hrávalo. V blízkosti chaty bolo miesto na rozloženie stanov. Bolo to vtedy natoľko slobodné, že Eva Malá z Prahy, majsterka republiky, bývala celé leto v stane hore pri snehu, aby využila ranné hodiny s dobrým snehom na tréning.

 

Smeli sa robiť aj také veci, že východní Nemci, vysokohorskí turisti, mali postavené stany na hrebeni Baraních rohov. Že sme takéto podujatia často využívali na duševnú regeneráciu, bolo skoro samozrejmé. Ísť znova dole, do nepríjemných mestských podmienok, to každému ťažko padlo. K týmto spomienkam len toľko: dali sa prežiť aj tie politicky nepríjemné časy, aj keď raz stačilo. Každý si hľadal cestu, ako prežiť.

 

Jano Banko

 

Fotky Kuriozity alebo stratená sloboda

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Kuriozity alebo stratená sloboda
michal 08.04.2016
super clanok.stare dobre casy.vsetko ma svoje plus aj minus,neviem si ale predstavit ze by to takto fungovalo aj dnes pri povahe a spravani sa mnohych ludi.asi by to nedopadlo dobre.

RE: Kuriozity alebo stratená sloboda
Jano 08.04.2016
Michal, to boli povojnove casy, ked byrokracia este nemala moznost zasiahnut. Tatry jesto len 1x a tie sa nesmu znicit len kvoli nejakym zalubam.V horach nemoze vladnut demokracia, inac sa znicime sami. Vid v politike.

RE: Kuriozity alebo stratená sloboda
michall 25.11.2023
Aha, takze to boli casy neslobody, no teraz, vo vystrnganej slobode, uz taketo veci nie su oficialne mozne a posluhovaci vladcov uz dovidia vsade, i do hor, aby pokutovali. Asi ste slabo strngali. Vtedy ste pred neslobodou utekali do hor, teraz je uz nesloboda aj v horach.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri