Prvý ženský cyklo Everesting 10K na Slovensku

30.08.2021
prvy-zensky-cyklo-everesting-10k-na-slovensku

Popri žánrovej pestrosti článkov na Vetromagu je naším veľkým koníčkom aj sledovanie ultrascény vo viacerých vytrvalostných športoch. Pojem Everesting vyniesla na svetlo sveta predovšetkým nedávna situácia s pozastavenými pretekmi po celom svete. Princíp je jednoduchý: na vybranom stúpaní, či už s bicyklom alebo peši, opakujete stúpania, kým nenazbierate 8848 v.m., potrebných na spomínaný Everesting. Vyšší level toho všetkého je spomínaných 10K – jednoducho 10 nastúpaných kilometrov. Po splnení registračných pravidiel je potom váš výkon zaznamenaný na medzinárodnej stránke, ktorá toto všetko spustila a pochádza z Austrálie. Na Slovensku sme donedávna mali niečo cez 80 everesterov, ktorí tento výkon dosiahli na rôznych tratiach a rôznych bicykloch. Iba pred pár dňami ich počet rozšírila len druhá príslušníčka nežného pohlavia, a to hneď tým najdrsnejším spôsobom: na horskom bicykli s klasickými terénnymi plášťami, v stúpaní s čiastočne kamenistým podkladom. A na dôvažok jej nestačil klasický Everesting, ale hneď dala 10K, čím sa stala prvou ženou a dokopy dvanástym cyklistom s týmto výkonom na Slovensku. Na oficiálnej stránke Everestingu ne je ťažké zistiť, že je dokonca 44. ženou na svete s týmto zápisom.

 Oficiálna stránka Everestingu

Viac o tomto ojedinelom výkone v rámci Slovenska sa už ale dozvieme z krátkeho rozhovoru s Žanetou Schelling:


 

Ahoj, robiť rozhovor s človekom, o ktorom som nikdy doteraz nepočul, je isto neštandardné. Skús sa prosím na začiatku v krátkosti predstaviť: odkiaľ si, ako dlho sa cyklistike venuješ...

Ahoj :-) Pre mňa je to ešte netradičnejšie. Prvýkrát niekomu takto odpovedám na otázky, ak teda nerátam domácu úlohu mojich detí zo SJL "Urob doma interview" :-)

Žijem v Malatinej, čo je malá dedinka v blízkosti Kvačianskej a Prosieckej doliny s prekrásnymi výhľadmi na Malú Fatru, Nízke Tatry, Babiu horu no a „moju“ Kubínsku hoľu - Minčol :-)

Ako dlho sa venujem cyklistike? Ľudia asi čakajú odo mňa odpoveď, že celé roky a závodne. Lenže vôbec to tak nie je. MTB cyklistike som sa začala vážnejšie venovať v roku 2019. Vtedy som išla skúsiť preteky v Rajeckých Tepliciach, trať 18 km na starom, ťažkom bicykli. Na cieľovej čiare došlo ku kolízii s jednou veľmi premotivovanou juniorkou a nasledoval môj pád na asfalt v plnej rýchlosti. Následne ošetrenie v sanitke a v nemocnici v DK. Zlomená hlavička rádia na lakti, koleno a nález nádoru na ramennej kosti po MR. Takže všetko zlé je na niečo dobré. Toto celé okolo toho ma nakoplo a po pár týždňoch som začala šliapať do pedálov čoraz častejšie. V tom roku v lete som už jazdila v Dolomitoch a Alpách, kde som získala lepšie zručnosti šliapania po skalách v kopci a v zjazdoch, i keď tam mám stále obrovské rezervy :-)


Kedy si prvýkrát počula o Everestingu?

Minulý rok a odvtedy mi to vŕtalo v hlave.

Venuješ sa popri bicykli aj iným vytrvalostným športom?

Behávala som horský kros, behy do vrchu. Tento rok v marci som dokončila bežeckú výzvu Goggins 4x4x48, čo bolo 86,68 km a 1750 m prevýšenie. Toto bola tiež parádna akcia inak :-)

No a ako matka troch detí, chlapcov, mám o tréningy a vytrvalosť, hlavne psychickú postarané každý deň :-)

Aký bol doteraz tvoj najdlhší výjazd na bajku?

Niečo cez 80 km a 2000 m prevýšenie.

Kedy si sa rozhodla, že pôjdeš Everesting? Čo ťa motivovalo?

Plánovala som ho v hlave dlhšie, ale definitívne rozhodnutie padlo nečakane. Deti mali odísť na víkend na prázdniny, počasie malo byť dobré a mne sa pritrafila možnosť to skúsiť.

Motiváciou pre mňa bolo siahnuť si na dno síl, a to nielen fyzických, ale aj psychických. Skúsiť, kde mám hranice. Ja mám výzvy rada :-)

Pripravovala si sa nejako špeciálne?

Nie. Jediná moja príprava spočívala v napísanom zozname vecí, ktoré budem potrebovať.

Ako si riešila jedlo a pitie? Máš nejaké špecifické zvyky?

Po skúsenosti s Goggins behom som vedela, že mi žalúdok „nepustí“ jedlo a bude to musieť byť niečo iné ako vtedy. Ľahké a zároveň energeticky bohaté. Výborne sa mi teraz osvedčili detské ovocné pyré taštičky, datle, hrozienka, energetické a proteínové tyčinky. Hnedá ryža s kuracím mäsom, ražné cestoviny s tvarohom, isotonický nápoj, cola a litre vody. Nemám žiadne špecifické zvyky, zjem všetko, čo nezje mňa :-)

Ako prebehol už samotný výkon? Mala si krízy?

Zázemie som mala pri aute, čo bol vždy štartovací bod do ďalšieho kola a tam mi robil spoločnosť kamarát Riško. Štyri jazdy dal so mnou a psychicky ma potiahol. V noci ma sprevádzal na aute ku závore nad chatou na Kubínskej holi. Za čo som mu neskutočne vďačná, bez jeho pomoci a kávičky by som to sama nedala.

Prvú nočnú jazdu som dala úplne sama a nebolo mi všetko jedno. Prišla som dole zaslintaná od píšťalky ako chlapi zo striptízového baru :-)

Kríza prišla v štvrtej jazde a jedenásta bola úplne najhoršia. Bola už tma, niečo okolo deviatej hodiny večer a vôbec sa mi nechcelo vyraziť hore do kopca 11,2 km. Nespala som už druhú noc a psychika dostala dobre zabrať. Všetci sa ukladali na spánok a ja na smrť unavená som si obliekala už teplejší dres a zapínala svetlo na čelovke.

Teraz s odstupom času - spravilia by si niečo inak?

Mohla som zvoliť čisto asfaltový povrch a hladké plášte, aby to bolo rýchlejšie a ľahšie. Ale ja som to chcela presne takto, ako som to urobila. Točiť pedálmi na mieste, ktoré milujem a bez zmien na bajku. Takže by som nemenila nič.

Keď si dosiahla 8848, mala si chuť ísť ďalej?

Vôbec som nekontrolovala dosiahnuté výškové metre. STRAVA segment, ktorý som si na to vytvorila a jazdila som ho, som hodila do Everesting calculator a vedela som, že to musím odjazdiť 12x. Psychicky som sa nastavila na kolá, nie na výškové metre. Takže úprimne, ani neviem kedy som presne hranicu 8848 m dosiahla.

Aké si z toho mala celkové pocity? Ľudia sa zvyknú pýtať prečo?

Okolo polnoci druhý deň som výzvu dokončila a ten pocit, keď stojíte na vrchole v tme, v úplnom tichu, keď vidíte len svetlá mesta a viete, že ľudia dole spia alebo sa zabávajú a ani netušia, že niekto teraz stojí s bajkom na Minčole a dokázal prekonať sám seba, je neopísateľný.

A prečo? Lebo ma to baví :-)

Čo tento výkon ovplyvní na tvojej športovej budúcnosti?

Už plánujem druhú 10K a niečo špeciálne :-) Ale prezrádzať čo to je zatiaľ nebudem.

Chcela by si niečo odkázať tým, ktorí by sa o to tiež radi pokúsili?

Ak máte pocit, hoc aj malý, že to dokážete, skúste to. Človek častokrát ani nevie, čo dokáže, kde sú jeho hranice. A len jeho túžba a odhodlanie mu ukáže, čo sa v ňom skrýva. Nemáte čo stratiť. Môžete len nájsť.

záznam na Strave 


 

Za Vetromag a chuť podeliť sa o zážitky a skúsenosti ďakujem

M.Bartoň

Fotky Prvý ženský cyklo Everesting 10K na Slovensku

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Prvý ženský cyklo Everesting 10K na Slovensku
Ramil (work93025@gmail.com) - 31.08.2021
Uzasne. Fantasticky vykon. Gratulujem.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri